top of page
Д.М.

Усавршавање педагога у Сомбору – почетак једне лепе сарадње

У периоду од 30. новембра до 4. децембра, представници српских образовних институција из Мађарске, педагози запослени у СОЦ „Никола Тесла“, боравили су у Сомбору са циљем усавршавања, а домаћин им је био Педагошки факултет из овога града.

Међу педагозима који су допутовали из Мађарске (из Будимпеште и Деске) који су тих дана своја знања проширивали на стручним предавањима, разменом искустава и присуством на огледним часовима, нашле су се учитељице, професорке биологије, професори ликовне културе, информатике, српског језика, мађарског, једна васпитачица, као и организатори овог пројекта – у име ССМ, председница др Јованка Ластић, као и директорка СПМЦ Јулијана Которчевић.

Као и свако усавршавање, и овај долазак у матицу је имао и свој културно едукативни карактер, па су педагози у недељу имали прилику, да се по већ договореној агенди, уз присуство својих домаћина упознају са значајнијим културним знаменитостима града Сомбора, као што су Галерија „Милан Коњовић“ и Градски музеј  Сомбор, као и наредног дана посета згради Жупаније и прилика да присутни на зиду Свечане сале виде познату слику „Битка код Сенте”, Ференца Ајзенхута, што је посебан утисак оставило на професоре ликовне културе. 

У понедељак и уторак току преподневних сати, педагози су присуствовали часовима у Основној школи „Аврам Мразовић“, и то у нижим разредима, где су имали прилику да виде које методе и средства колеге користе како би мотивисали и заинтересовали ученике, како би што лакше усвојили знање. Педагози кажу да су били топло дочекани и од стране ученика и од стране наставника – домаћини су се баш потрудили да се сви осећају пријатно и добродошло.

Управа Педагошког факултета у Сомбору је желела да гостима понуди садржаје који ће бити од највеће користи за њих, па су у складу с тим договорене и теме предавања. Присутни су у понедељак и уторак у поподневним сатима имали прилику да присуствују предавањима на Педагошком факултету, где су се упознали са савременим приступима у образовању.

У понедељак поподне одржано је одлично предавање на тему „Проблеми у двојезичној настави" доценткиње Педагошког факултета Руженке Шимоњи-Чернак. Професорка је све присутне укључила у дискусију у којој су могли да изнесу своја искуства из наставе. Упознала их је са новим терминима и потврдила оно што су знали, а то је да је двојезичност велико богатство. По речима Аље Радовановић, професорке биологије у Српској школи „Никола Тесла“, с обзиром на временску ограниченост, нису успели да покрију сва питања која су проистекла из ове теме, али свакако су презадовољни и подстакнути на размишљање. 

За све оне који мисле да је математика баук, да их разувери потрудио се други предавач, проф. др Бојан Лазић, са предавањем на тему „Иновације у настави математике“. Лазић је присутнима покушао да дочара, како повезати усвајање знања из математике са осталим предметима и децу на интересантан и пријемчив начин заинтересовати за овај предмет.

Наредног дана, предавач проф. др Миа Марић је презентовала веома актуелну тему, која у данашње време има велики ресор деловања, а то је „Kонфликти и ненасилна комуникација“, њену важност и потребу да се на културан и прихватљив начин избегавају или решавају конфликти. Присутни су стекли увид у мноштво конфликата који постоје, почев од унутрашњих, преко интерперсоналних, па до глобалних, као и о узроцима настајања конфликата. Оно што је можда најприменљивије, јесу технике и методе превазилажења конфликата (присутнима је подељен материјал на ову тему). И овај час је био прилика за размену искустава и мишљења о конфликтима и њиховом ненасилном решавању.

Последње предавање је имао проф. Владимир Мајски о паметним таблама. С обзиром да Српски образовни центар Никола Тесла има паметне табле у свакој учионици и професори их користе у свакодневном раду, било је корисно сазнати више и о могућностима коришћења истих са којима присутни нису били упознати, као и на који начин могу да се праве игрице и на различите начине исписује текст.

Ова посета представља важан корак у успостављању сарадње Педагошког факултета у Сомбору са СОЦ „Никола Тесла“ у Мађарској и надамо се да ће се наставити на обострано задовољство, што ће водити ка квалитетнијем односу, стручном усавршавању и учитеља и наставника, као и унапређењу самог образовног процеса.

Српски педагошки и методолошки центар такође планира да прошири сарадњу и да у процес укључи и Учитељски факултет Универзитета Лорант Етвеш из Будимпеште, и тако створи услове за евентуалне заједничке програме и размену студената.

Драгана Меселџија


Сомбор је град са богатом уметничком и културном традицијом, a познат и по томе што је у њему 1778. године основана Прва школа за образовање српских учитеља, „Норма“, у којој су се одвијали први течајеви за образовање српских учитеља. Школу је основао Аврам Мразовић, тадашњи српски просветитељ, педагошки писац, књижевник, преводиоц, племић и сенатор слободног и краљевског града Сомбора, као и оснивач, који је уједно био и управник ове сомборске градске школе. 

Comments


bottom of page