И ове године, у току јесењег распуста, десету годину за редом, у организацији Српског педагошког и методолошког центра, у Београду је одржано стручно усавршавање педагога српских васпитно-обазовних установа из Мађарске. Присутни су били васпитачи и професори из Будимпеште, Ловре, Батање, Деске, Сегедина и Сирига...
Уз помоћ Министарства просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије, које је организовало посету и присуство васпитно-образовним активностима у школама и предшколским установама у Београду, наши педагози су имали прилику да виде репрезентативне облике педагошког рада.
Као пример добре праксе, може се навести амбијентална настава, која се изводи како у основним школама, тако и у гимназијама. Ова врста наставе се реализује ван школе, а подразумева и сарадњу са институцијама у окружењу. Још један веома леп пример осавремењивања наставе је тај да сви ученици трећих разреда основне школе добијају од општине на поклон лаптоп, који користе у току наставе, али и за израду домаћих задатака. Oво се показало као значајан корак ка осамостаљивању ученика у образовном процесу и већој мотивацији за стицање знања из области наставног градива.
Уприличена је и посета наведеном Министарству, где је министар уручио сертификате учесницима стручног усавршавања. Такође, потписан је протокол о сарадњи који је сачињен између Самоуправе Срба у Мађарској и Министарстава просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије . Овај протокол се односи на организовање посете и присуства васпитно-образовним активностима са посебним нагласком на унапређивање разредне наставе, наставе српског језика, књижевности, историје и народописа, као и рада у предшколским установама. Овај веома садржајан боравак у српској престоници употпуњен је и посетом сајму књига, где су педагози имали прилику да се упознају са најновијим издањима стручне литературе и допуне своје приручнике за рад у настави.