Сто два ученика из српских школа у Мађарској, и оних у којима се наш језик предаје као предмет, окупили су се у Батањи, да одмере умеће казивања стихова и прозе на матерњем језику. Према оцени жирија, квалитет такмичења је ове године видно побољшан, што је резултат одговарајућих припрема које су ученици обавили уз помоћ својих наставника, као и предтакмичења одржаних у свим школама.
У Српској двојезичној основној школи у Батањи, одржано је такмичење у казивању поезије и прозе, на коме су учествовали ученици из српских школа у Мађарској, као и из оних образовних установа у којима се изводи настава српског језика. Највише такмичара дошло је из Српске основне школе и гимназије „Никола Тесла” у Будимпешти, али су се позиву Српског педагошког и методолошког центра масовно одазвали и ученици из Батање, Ловре, Деске, Новог Сентивана, Сирига и других места.
Такмичење се одвијало у две категорије. У првој су били ученици који похађају школе где се српски језик предаје као предмет, док су другу категорију чинили ђаци који похађају двојезичне школе и школе са српским наставним језиком. Такмичари су, у зависности од узраста, били подељени у неколико група, а пред жиријима су интерпретирали по једну песму или прозни текст неког од српских књижевника. Директорка Педагошког и методолошког центра Јулијана Которчевић је, уочи проглашења резултата, речи захвалности упутила свим такмичарима, али и њиховим учитељима, наставницима и осталим педагозима, који су припремали децу за ово такмичење. Изразила је своје велико задовољство овогодишњим исходом такмичења, јер је ниво, како је рекла, био виши у односу на претходне године. На овом надметању су се појавили само најбољи, који су прошли на локалним такмичењима у својим школама.
– Ово такмичење је од великог значаја за српску заједницу у Мађарској, пре свега због тога што обухвата велики број деце, а овога пута је тај број 102. То уопште није мало, ако имамо у виду колико нас Срба има у целој Мађарској, а са друге стране то је онај плус који додајемо часовима српског језика, где можемо да радимо са надареним ученицима и да своје време одвојимо за рад са њима. Овде нису у питању никакве материјалне награде. Мислим да смо ми, просветни радници, велики ентузијасти. Довољан нам је само један дечји осмех, једно хвала и радост када видимо да је неко од њих освојио награду. То је наша плата, истакла је Јулијана Которчевић.
Председник свих жирија који су оцењивали учеснике такмичења у рецитовању, био је Драган Јаковљевић, књижевник, новинар и главни и одговорни уредник Српских недељних новина. Он је најпре честитао Педагошком и методолошком центру и Двојезичној српској основној школи у Батањи на сјајној организацији ове манифестације. Изнео је и своје запажање да мали Батањци могу бити поносни на школске услове у којима бораве и раде, констатујући да тако лепу и функционалну школу немају ни многа деца у већим градовима.
– С обзиром да се жири на овом такмичењу уверио да улажете веома велики труд како бисте у својим срединама неговали српски језик и богатили наше језичко благо, ми бисмо вас све заједно, врло радо прогласили не само колективним победником овог такмичења, већ и својеврсним малим амбасадорима српске културе и националног идентитета.
Поезија није само песма коју прочитате или научите напамет, већ је то сваки пријатан тренутак, после којег бивате понети снажним емоцијама. Свака визуелна или духовна лепота представља на неки начин поетски доживљај, с тим што неко своје импресије изражава писаном, а неко изговореном речју. Неки од нас то чине племенитим поступцима, пажњом према другим људима или природи – рекао је председник жирија.
Подсећајући да је овогодишње такмичење носило назив „Кад речи добију крила”, он је свој деци пожелео да их крила поетске речи на матерњем језику понесу до неслућених висина и поручио им да ће их дружење са поезијом начинити бољим људима.
– Сигуран сам да је највећа жеља и ваших наставника, и ваших родитеља, да будете добри људи, а дружење са поезијом је пречица до тог циља – поручио је такмичарима Драган Јаковљевић, а потом је заједно са Јулијаном Которчевић најуспешнијима уручио награде.
Пре уручења награда, домаћини су за све учеснике и госте приредили ручак, а потом и пригодан уметнички програм у Дому културе у Батањи...
Извор СНН
НАГРАЂЕНИ УЧЕНИЦИ
I категорија
Ученици који похађају школу где се српски предаје као предмет:
1. награда: Адам Папди, Сириг 2. награда: Лили Кочиш, Сегедин 3. награда: Ана Патаки, Сириг
II категорија
Ученици који похађају двојезичне и школе са српским наставним језиком:
• 1-2. разред 1. награда: Предраг Шимон, Батања 2. награда: Милош Миловановић, Будимпешта 3. награда: Габриела Бозоки, Деска
• 3-4. разред 1. награда: Данијел Седлачек, Будимпешта 2. награда: Сузана Косновски, Будимпешта 3. награда: Зиле Тернован, Батања
• 5-8. разред 1. награда: Катарина Гарабандић, Будимпешта 2. награда: Иван Подина, Батања 3. награда: Барнабаш Конц, Будимпешта
• Гимназијалци и студенти 1. награда: Дуња Живанов, Будимпешта 2. награда: Петра Јовановић, Будимпешта 3. награда: Сара Матић, Будимпешта
Посебне похвале добили су: Ченге Ђене, Ката Салаи, Тамаш Конц, Душан Роцко, Река Богларка Варга, Милован Шимон, Мира Јакшић, Жолт Тернован, Емеше Сечењи, Нађа Лончар и Игњат Карановић.