Овогодишње, Државно такмичење у рецитовању и казивању прозе „Кад речи добију крила”, у организацији Српског педагошког и методолошког центра, одржано је 22. новембра у просторијама Српске школе „Никола Тесла“ у Будимпешти.
Колико се учитељи, наставници и професори запослени у Српском образовном центру „Никола Тесла“ труде да негују лепу реч и заинтересују ученике за читање и рецитовање, могли смо да видимо по одaзиву пријављених ученика за ову манифестацију. На општу радост организатора, ове године се пријавило око 160 такмичара, из разних градова у којима се настава одвија на српском језику, или се српски језик учи као предмет. Тако су се на дан такмичења на Тргу ружа могли чути малишани из Деске, Батање, Сегедина, Ловре, Будимпеште и Сирига у коме нова учитељица Ђенђи Њари, једну групу заинтересованих ученика учи српски језик.
Пре доласка у Будимпешту, у неким градовима су одржана предтакмичења, или квалификације, као на пример у Ловри, о чему смо већ у претходном броју и писали, а квалификације су такође одржане и у Сегедину и Батањи.
Организатори су сада одучили да направе другачије групе и то на основу знања српског језика, па су тако ове године учесници били подељени у 3 категорије које је чинило 7 група, и наравно у свакој групи победници и два ученика са посебном похвалом добили су дипломе и поклон књиге, док су сви учесници овог такмичења добили по захвалницу и чоколаду.
Жири су већином чинили професори српског језика запослени у Српској школи. С обзиром да је много деце са својим учитељицама стигло из разних градова, око организације и дочека малишана у помоћ су притекле учитељице из Будимпеште, које су се побринуле да се гости пријатно осећају.
Такмичење је отворила др Јованка Ластић, председница ССМ, која је присутнима пожелела добродошлицу и изразила задовољство због великог броја присутних ученика, спремних да покажу шта су спремили и свима је пожелела срећу на такмичењу.
Част да буде председник жирија, ове године припала је др Драгану Јаковљевићу, који је био задужен за групу гимназијалаца коју је чинило 40-ак ученика, а који је између осталог рекао како му је драго што су их такмичари послушали, када су им пре самог надметања сугерисали да не треба да глуме, јер се од њих не очекују театрални наступи, већ што више природности приликом изговарања стихова. Он је такође додао да мисли да је суштина сваке уметности управо виђење и размена емоција између стваралаца или интерпретатора с једне, и публике са друге стране, што је овога пута било уочљиво код већине рецитатора.
Директорка СПМЦ-а, Јулијана Которчевић је како сама каже пријатно изненађена бројем пријављене деце, свесна да су пре доласка у Будимпешту већ одржана предтакмичења и да нису били присутни сви заинтересовани такмичари, него само они који су прошли селекцију, па ипак их је било у завидном броју.
Без обзира колико је тежак задатак имао жири, након такмичења док су учесници ручали, исписивале су се дипломе за најбоље.
Победник у категорији гимназијалаца, Стеван Арсић каже:
„Освојити прво место на такмичењу из рецитовања за мене је тренутак који ћу заувек памтити. Ово је за мене огроман успех и потврда да се сав труд и сати вежбања исплате. Било је изазовно, јер су сви учесници били сјајни и показали колико воле поезију. Поносан сам што сам успео да кроз свој наступ пренесем емоције и поруку која је дирнула и публику и жири. Ово признање ме мотивише да наставим са рецитовањем и откривам нове приче и стихове.”
Иначе, такмичење у рецитовању и казивању прозе финансијски су помогли Фондација „Бетлен Габор“ и Уред премијера.
1. категоријa, ученици из Будимпеште и Сегедина:
1-2. разред:
1. место: Нина Марковић, Будимпешта
2. место: Алексија Станковић, Будимпешта
3. место: Софиа Дару, Сегедин
Похвала: Анастасија Почуча, Будимпешта
Похвала: Фјодор Ивановић, Будимпешта
3-4. разред
1. место: Матеја Деак, Сегедин
2. место: Ева Радовановић, Будимпешта
3. место: Патрик Гелер, Сегедин
Похвала: Милица Цицмиловић, Будимпешта
Похвала: Татјана Почуча, Будимпешта
5-8. разред
1. место: Калина Зељковић, Будимпешта
2. место: Лилиана Бакош, Сегедин
3. место: Вук Митровић, Будимпешта
Похвала: Миона Игњатовић, Сегедин
Похвала: Матија Јовановић, Сегедин
2. категоријa, ученици из Батање, Деске, Ловре, Сирига и Будимпеште:
1-2. разред:
1. место: Зое Кекењ, Батања
2. место: Имре Карољ Лендак, Будимпешта
3. место: Лена Фридман, Деска
Похвала: Корнел Дожа, Ловра
Похвала: Владимир Брцан, Деска
3-4. разред
1. место: Патрик Года, Будимпешта
2. место: Река Боромбош, Батања
3. место: Закаријаш Ботонд Варга, Ловра
Похвала: Остап Бондаренко, Будимпешта
Похвала: Мате Пастор, Сириг
5-8. разред
1. место: Ана Трајер, Батања
2. место: Далибор Киш, Ловра
3. место: Луца Кереми, Батања
И 3. категорију су чинили гимназијалци
1. место: Стеван Арсић, 11ц
2. место: Радмила Вуковић, 10а
3. место: Павле Мацановић, 12б
Похвала: Анастасија Ђуровић, 10б
Похвала: Сања Чоловић, 10а
Драган Јаковљевић:
„Чланови жирија на разним такмичењима имају обичај да кажу да су имали тежак задатак и како су нијансе одлучивале при избору најбољих. Међутим, у нашем случају је заиста било тако. Међу 40 гимназијалаца, барем половина је заслужила да буде награђена, али смо нажалост, имали прилику да доделимо три награде и две похвале.
Са своје стране, такмичарима сам скренуо пажњу на важност сваке речи коју изговоре у комуникацији, како са својим вршњацима, тако и са старијима. Некада може бити пресудна и једна једина реч која, ако се не изговори на правилан начин, може да нас удаљи од неких људи или умањи наше шансе за бављење послом који волимо.
У сваком случају, људи из Српског педагошког и методолошког центра заслужују све похвале и честитке за успешно организовање ове манифестације, која има вишеструки значај за српску заједницу у Мађарској и њену будућност.”
Opmerkingen