Такмичење у рецитовању има традицију, а сваке јесени се одржава у другом месту. Због бројности учесника, надметање се ове године одвијало на више локација. Централно место окупљања је било у Дому културе у Ловри. Домаћини су такмичарима пружили топлу добродошлицу, а сала је брујала од жагора раздрагане деце. У име организатора такмичења, Српског педагошког и методолошког центра, присутну децу, учитеље и професоре, као и бројну публику која је дошла да их подржи, поздравила је Јулијана Мијатовић-Которчевић, директорка центра. Она је охрабрила мале учеснике да се ослободе треме пред јавни наступ и изразила посебну радост због великог броја пријављених. То је један од путева за неговање традиције, језика и уметничких вештина, а истовремено и за подсећање на наше песнике, ауторе и дела за која су се ученици и педагози определили. Посебно је истакла залагање оних учитеља који раде са децом у местима у којима се српски учи као наставни предмет и у двојезичним школама.
Јулијана Мијатовић-Которчевић је позвала сву децу и наставнике који су први пут у Ловри, да после такмичења разгледају ово село, које је прави бисер на Дунаву. После такмичења, а пре проглашења победника, председник жирија др Предраг Мандић је рекао да се ово такмичење одржава дужи низ година и да је то прилика да се покаже на који начин се негују матерњи језик и култура изражавања. Похвалио је спремност ученика да се одваже да пред публиком рецитују и покажу висок ниво у рецитовању и казивању прозе. Истакао је да су резултати показатељи великог рада и ученика, али и педагога.
Жирију од десет чланова није било нимало лако да се одлучи за најбољег рецитатора. Посебно је био тежак и деликатан задатак код млађих такмичара, у нижим разредима основне школе. Награде су биле књиге и чоколаде, које су добили сви учесници такмичења. Захвалнице су добили и педагози који су спремали децу за такмичење. Општи утисак о такмичењу је да су ученици показали велику вољу и жељу да рецитују и да се такмиче, што је најлепше од свега. Сви такмичари су са много шарма и осећајности и уз одличан сценски наступ говорили стихове и прозу. Чули смо веома пажљиво бирана дела наших највећих писаца: Јована Јовановића Змаја, Десанке Максимовић, Бранка Ћопића, Иве Андрића, владике Николаја Велимировића, Мирослава Антића, Душка Радовића, Љубивоја Ршумовића и других.
Након такмичења су сви учесници – деца, учитељи и професори, отишли у суседно место Бечицу (Szigetbecse), где су ручали и наставили дружење. У повратку, још у аутобусу, сумирали су утиске. По општем расположењу се видело да ће поново доћи.
Такмичењу је посебан значај дало присуство председнице Самоуправе Срба у Мађарској, Верe Пејић-Сутор. Пoкрoвитeљ тaкмичeњa je биo Српски пeдaгoшки и методолошки цeнтaр, а ток мaнифeстaциjе снимaла је екипа ТВ емисије „Српски eкрaн”.