Педагошко музичко-фолклорно вече у Ловри
На позив Српског педагошког и методолошког центра из Будимпеште, фолклорна секција и чланови оркестра Факултета педагошких наука из Јагодине, приредили су музичко фолклорно вече својим домаћинима у Ловри. У програму је учествовало 27 студената, а са њима су били и продекан проф. др Илијана Чутура, доц. др Маргит Савовић, асистент математике Милан Миликић и асистент музичке културе Милица Станковић.Оркестар факултета је одсвирао нумере „Марушка”, „Игра за двоје” и „Вртешка”, а такође је пратио и играче у извођењу „Игара из Шумадије”, као и „Шопских игара”. Разлегали су се звуци и познатих старих нумера „Јаре моје” и „Куде си пошла мори Цвето”, у извођењу младих солиста. Од публике су се гости опростили нумерама „Темишварка” и влашком народном песмом „Мндра мја”, као и фантастичним фолклорним наступом и извођењем „Шопских игара”, после којих су неколико пута излазили „на бис”. На самом крају, сви су запевали песму „Ово је Србија”. Живо је било тога дана у Ловри. Заиграла су са гостима и срца присутних Ловрана, јер тешко је било одолети толикој лепоти и младости.
За неке од гостију ово је био први долазак у мађарску престоницу и њену околину, па су искористили прилику да за тако кратко време обиђу главне знаменитости. Са својим домаћинима посетили су Амбасаду Републике Србије, у којој их је дочекао и срдачно поздравио амбасадор Раде Дробац. У неколико реченица гостима је испричао историјат зграде на Тргу хероја, као и занимљивости о дешавањима и активностима које се организују у њој. Велелепно здање зграде амбасаде оплеменили су и испунили звуци клавира и речи добро познате песме „Ово је Србија”, коју су, на задовољство домаћина, отпевали гости пре одласка.
Након тога, професори и студенти из Јагодине су прошетали Тргом хероја и посетили Будимску тврђаву и Сентандреју. Весељаци по својој природи, Јагодинци зачас запевају и заиграју где год да се нађу, па су тако развили коло и на Тргу ружа. На тренутак, звуци хармонике, весела лица, разиграни кораци и песма, улепшаше дан пролазницима у том делу Будимпеште.
Сала „Културе“ у Ловри била је спремна да дочека госте: фолклорну секцију Факултета педагошких наука из Јагодине.
Село већ навикло на посете, само је наставило са празничним расположењем. Гости се сместише у хостелу, мало одморише и програм започе. Низале су се игре и песме. Било је ту и рецитала и музичких нумера, а Јагодинци, као да су се међусобно такмичили у жељи да се покажу најбоље што умеју. И јесу.
Оркестар Факултета је свирао самосталне нумере: „Марушка“, „Игра за двоје“ и „Вртешка“, а такође је пратио и играче у извођењу „Игара из Шумадије“, као и „Шопских игара“. Разлегали су се звуци и познатих старих нумера „Јаре моје“ и „Куде си пошла мори Цвето“ у извођењу младих солиста. Од публике су се гости опростили нумерама „Темишварка“ и влашком народном песмом „Мндра мја“, као и фантастичним фолклорним наступом и извођењем „Шопских игара“ после којих су неколико пута излазили на бис. За сам крај, сви су запевали песму „Ово је Србија“.
Живо је било тога дана у Ловри. Заиграла су са гостима и срца присутних Ловрана, јер тешко је било одолети толикој лепоти и младости.
О Педагошком факултету из Јагодине
Традиција ове установе досеже у далеку 1898. годину, када је основана Мушка учитељска школа у Јагодини, што је и представљало један од најзначајнијих тренутака културне историје града Јагодине. Убрзо је школа заједно са интернатом, израсла у установу чији су организација и уређење били међу водећим на Балкану. Највише заслуга за овај напредак и развој, приписује се свакако њеном оснивачу и првом управитељу Сретену Аџићу. Данас студенти часове имају и уче у школском парку, у ботаничкој башти која је под заштитом државе.