top of page
СНН

Педагошка сарадња обогаћена музичким садржајима

У свечаној сали задужбине Текелијанум, 28. маја одржан је концерт оркестра и фолклорног ансамбла Факултета педагошких наука из Јагодине, који већ годинама сарађује са сродним институцијама у Мађарској.


Концерт је одржан у организацији Српског педагошког и методолошког центра и Факултета педагошких наука из Јагодине. Било је то још једно у низу представљања богатог, наставног и ваннаставног рада студената и професора. Уредници програма били су Милица Станковић, руководилац оркестра, и Ђорђе Богдановић, руководилац фолклорне секције.

Публику, која је до последњег места испунила салу, поздравила је студенткиња Јелица Поповић, која је укратко представила оркестар и фолклорни ансамбл и историјат Факултета педагошких наука. Пре почетка концерта, директорка Српског педагошког и методолошког центра Јулијана Мијатовић Которчевић, поздравила је госте из Јагодине, пожелевши им пријатан боравак у Будимпешти и изразила задовољство сарадњом са њиховим факултетом:

– Дуги низ година сарађујемо са Факултетом педагошких наука на различитим нивоима, а понајвише око стручног усавршавања кадрова. Упознати смо са вашим бројним секцијама на факултету које су аматерске, али су на врло високом нивоу својим квалитетом и професионалним односом према раду. Ово је трећи наступ у Будимпешти и после сваког вашег наступа имамо осећај радости и испуњености дивном енергијом. Хвала вам за тај доживљај!

Оркестар је на овом концерту извео следеће композиције: „Дунавски валови“ (Ј. Ивановић), „Марушка“ (валцер), „Румунска свита“ (браћа Авдахов), „Ресавско“ и „Сомборско коло“. Фолклорни ансамбл, чији је уметнички руководилац и кореограф Ђорђе Богдановић, извео је игре из Шумадије и колаж влашких игара.

На крају су учесници програма и публика заједно отпевали нежну, родољубиву песму „Ово је Србија“. Награда за једночасовни концерт био је громки аплауз одушевљене публике.

И заиста имали смо прилику за прави уметнички доживљај захваљујући одличном оркестру, вокалним солистима којe води хармоникаш, Братислав Старчевић. Оркестар су чинили: Невена Митровић (флаута), Иван Бошковић (виолина), Иван Траиловић (гитара), Ненад Илић (бас гитара) и Милан Комненовић (кахон). Вокални солисти са предивним гласовима, били су: Емилија Живковић, Драгана Боројевић и Далибор Миловановић, који су певали: „Марији, ћеро мори“, „Срце ми болује“, Тај таврље“, „Куде си пошла, мори Цвето“.


– Факултет педагошких наука у Јагодини један је од 12 факултета Универзитета у Kрагујевцу. Наставници и студенти факултета негују традиционално добру сарадњу са српском заједницом у Мађарској и сваке године посећују школе у Десци, Ловри и Батањи – рекла је за наш лист проф. др Илијана Чутура, продекан за наставу јагодинског факултета и додала:

– Посебно су значајни пројекти стручног усавршавања наставника и васпитача, као и стручне праксе студената, које факултет остварује са школом „Никола Тесла” и Српским педагошким и методолошким центром. Најинспиративнији део сарадње свакако су концерти. Захваљујемо се директорки центра, Јулијани Мијатовић Которчевић, као и Биљани Милошевић, која нам је омогућила бесплатан смештај, те смо могли да дођемо у оволиком броју.


bottom of page