У аули Српске школе у Будимпешти, из потребе да се чува језик, а лепа реч негује, одржано је државно такмичење у рецитовању и казивању прозе. Организатор је био Српски педагошки и методолошки центар, уз финансијску подршку Фондације „Бетлен Габор”.
Позиву за такмичење одазвало се преко 130 ученика са територије Мађарске. Као и увек, услов за такмичење био је да се рецитује песма, или говори прозни текст, неког српског аутора. Пријавили су се ученици из српских школа из Сегедина, Батање, Деске, Ловре и Будимпеште, као и из школа у којим се српски језик учи као предмет – из Сирига и Бате. У многим школама, учитељице су провериле спремност ученика за такмичење у Будимпешти, али без обзира на то, учесника је заиста било много.
За најбоље су биле припремљене поклон књиге, како би ученици наставили да негују лепу реч и навику читања.
Ове године, због великог броја учесника, формирано је шест група за такмичење. За ученике који похађају школе у којима се настава одвија на српском језику, у групи 1. и 2. разреда, пријављено је било 32 ученика, а жири су чинили професори: Невена Богићевић и Андреа Апјок Мештер. У групи 3. и 4. разреда било је 35 ученика, а њих су бодовале професорке: Изабела Данко, Ерика Котхенц и Гордана Ђерђ. Професори: Драгомир Дујмов и Галић Радивој били су жири за две узрасне групе: 5. и 6. разреда, као и 7. и 8. разреда, где је било 35 ученика. Гимназијалце, којих је било 25, бодовали су професор Драган Јаковљевић и учитељица Весна Зечев, док је у категорији 1-8. разреда, у школама у којим се српски језик учи као предмет, било пријављено 5 ученика, а чланови жирија су били: учитељица Мирјана Ковач и професорка Аница Пандуровић.
Због великог броја пријављених ученика, такмичење је почело одмах у 11 сати, а ученици су били распоређени у згради која се налази у Улици Ротенбилер, у кабинетима, аули и библиотеци. С обзиром да се такмичење одвијало у свим групама паралелно, до 12 сати је већ било завршено, па је уследио посао жирија да усагласе своје одлуке и изаберу најбоље.
Жиријем је председавао др Драган Јаковљевић, који је свима захвалио на учешћу и у неколико реченица нагласио значај неговања лепе речи. Захвалио се пре свега због чувања и неговања наше говорне речи, што је посебно важно сада када се све мање води рачуна о томе како се говори. Како је и сам рекао, ова манифестација је била прави мелем за душу.
Јаковљевић је овом приликом дао и савет свим учесницима: „Имајте у виду да је реч најјаче оружје, али у исто време и најделотворнији лек. Зато се увек трудите да у вашој комуникацији увек превлада лепа реч, која носи позитивну поруку”.
Јулијана Которчевић, директорка Српског педагошког и методолошког центра, који је већ годинама организатор овог такмичења, победницима је поделила дипломе и поклон књиге. Захвалнице су, такође, додељене и члановима жирија, свим учитељицама и професоркама, које су припремале ученике за такмичење, као и професорки Анити Шухајди, која се побринула за декор ауле, у којој се одвијало такмичење и проглашење победника.
- Посебно се захваљујем свима онима који су допринели да се овај програм оствари. Свакако се захваљујем управи школе „Никола Тесла” и свим колегиницама које су помагале око дочека гостију. Ученицима честитам од срца. Ово је једна од оних манифестација које су врло важне за неговање културе и језика српске нароодности овде у Мађарској. Надамо се да ћемо и убудуће имати прилике да организујемо овакве и сличне манифестације – овим речима је Јулијана Которчевић завршила овогодишње такмичење.
ПОБЕДНИЦИ ТАКМИЧЕЊА
1-2. РАЗРЕД
1. Јелена Миленковић – 1. разред, Сегедин
2. Патрик Гелер – 2. разред, Сегедин
3. Лана Станковић – 2. разред, Будимпешта
Похвала: Флора Талаш – 2. разред, Деска
3-4. РАЗРЕД
1. Миона Игњатовић, 4. разред, Сегедин
2. Мила Бадонич – 3. разред, Будимпешта
3. Константин Вујаковић – 4. разред, Будимпешта
Похвала: Рокуш Чобан – 3. разред, Сегедин
5-6. РАЗРЕД
1. Ива Деак – 5. разред, Сегедин
2. Дарко Карагић – 5. разред, Ловра
3. Адам Путноки – 6. разред, Батања
7-8. РАЗРЕД
1. Теодора Камбер – 5. разред, Будимпешта
2. Наташа Симић – 8. разред, Будимпешта
3. Сања Вуковић – 8. разред, Будимпешта
Српски језик као предмет СИРИГ/БАТА
1. Милош Радован – 3. разред, Бата
1. Мате Пастор – 2. разред, Сириг
2. Бланка Мишколци – 2. разред, Сириг
3. Кинга Такач – 6. разред, Сириг
ГИМНАЗИЈА
1. Павле Мацановић – 10. разред
2. Андрија Мартиновић – 9. разред
3. Катарина Кашански – 11. разред
Похвала: Марија Капичић – 12. разред
ВАН КАТЕГОРИЈЕ:
Димитрије Петровић рецитовао је песму Максима Горког „На дну”, па је из тог разлога био ван категорије, али пошто је његово казивање оцењено као одлично, добио је посебну похвалу. Са истом песмом је исте вечери наступао на 31. Фестивалу беседништва у Сремској Митровици, на којем је освојио награду „Цицерон”.
Comments