20 година Српског језичког кампа "Вук Караџић"
Ове године у Балатонфењвешу, у другој половини јуна, по јубиларни 20-ти пут, одржан је Српски језички камп "Вук Караџић" у организацији Српског педагошког и методолошког центра, а уз подршку Фондације "Бетлен Габор", Уреда премијера, као и Министарства културе и информисања.
Одзив учесника је у односу на претходне године, био на највишем нивоу, па се тако овај пут на Балатону нашло скоро стотину кампера, који су ради лакшег рада били подељени у групе по узрасној доби. Тако је ту била група 1. и 2. разреда коју је водила учитељица Јасмина Латас, а помагала јој је Жужана Ћосић, затим група 3-5. разреда са којом је радила учитељица Весна Чаплар којој је асистирала Наталија Пауновић. Наталија је иначе на овај камп довела групу од 15 ученика из Батање. Сада већ постаје традиција да као помоћ у реализацији овог кампа, сваке године стижу студенти из Јагодине. Ове године су то били Невена Петровић и Душан Урошевић студенти Педагошког факултета из Јагодине који су добили групу ученика од 5. до 8 разреда. Гимназијалци су били веома бројни, па су зато морали бити подељени у две групе. Са ученицима деветог разреда је радила професорка Гордана Ђерђ, а са ученицима десетог и једанаестог разреда професорка Драгана Меселџија.
Ритам дана је већ свима познат, па су се тако после доручка и оцењивања соба, одржавала и обавезна занимања, на којима се говорило српски и уједно је свака група појединачно, заједно са својим груповођом припремала тачка за завршну свечаност. Након занимања се одржавала и проба хора са Горданом Ђерђ, а уз помоћ Слободана Вертетића, који је ученике пратио на хармоници. Кампом су одјекивали звуци хармонике, чуле се речи српских песмама, као "Уснила је дубок санак" у извођењу Лене Ембер и Сузане Косновски, а неретко су се, на радост свих заиграла и српска кола. На тај начин Српски језички камп оправдава своје име и свој задатак.
Спортске активности су се одвијале у поподневним сатима, а кампери су показали највеће интересовање за одбојку на песку. Професор Дејан Младеновић је био ту да их мотивише, игра са њима, направи екипе и буде судија. Плажа, купање, свакодневне шетње и дружење су били омиљене активности у току дана. Увече обавезан заједнички састанак, који је водила директорка Српског педагошког и методолошког центра, Јулијана Мијатовић Которчевић, како би сумирала дешавања дана и обавестила ученике и колеге о ономе што следи сутра, након тога забава пре одласка у шетњу и на спавање. Ноћу је све чувао и обилазио децу васпитач Драган Пандуровић. Сви који су били на Српском језичком кампу знају колико вечери могу да буду занимљиве уз аниматора Ћећу, који се сваке године појави са неким новим идејама и играма. Ни ове године није изневерио очекивања. Као техничка подршка, за лепе црвене камперске мајице са натписом кампа, плакате и све техничке детаље задужен је био професор Зоран Меселџија.
Ученици су имали прилику да уживају и гледајући представу-радионицу "Где је добро дрво" у извођењу Српског позоришта у Мађарској. Ова представа је имала за циљ да у гледаоцима пробуди свест за очувањем природе, а поготово непосредног природног окружења. У представу је, како би активирали публику, уврштен и квиз са питањима из екологије, као и журка са мотивима екологије у смислу еколошких игара и еколошког кола. Глумци, Пеђолино и Ратко Краљевић су успели да покрену и анимирају публику, а посебно најмлађе, који су на крају играли и певали у сали заједно са глумцима.
С обзиром да се сваке године организује неки излет, ове године је то била посета Шумегивару, чији је стари град тврђава у Мађарској настао у 13. веку. Последње разарање које је задесило овај град било је у првој половини 18. века. Годинама је била рушевина и никакви захвати нису на њој вршени све до краја 20. века када се коначно види њен потенцијал. Она данас спада међу најочуваније тврђаве Мађарске где се одвија читав низ дешавања током целе године, од изложби, турнира, музејских поставки, заната и радионица, па до концерата. С обзиром да је постављена на врху брега привлачи пажњу посетилаца.
ВИТЕШКЕ ИГРЕ У ШУМЕГИВАРУ
Историјска дворана славних, у којој се одвијао програм, смештена у Историјском парку авантура, служи као место за коњаничке игре, које уживају висок углед широм Мађарске и Европе. Средњовековна игра коњских трка је прва која је оживела у Мађарској, са дивном коњском представом са шпанском коњском вртуљком и шоуом за вештине и првенством у тркама коња. Средњовековна атмосфера се верно одражава у костимима и музичкој позадини. Главни елементи представе изведени су из витешких турнира познатих у средњем веку, тако да је демонстрација вештине - стрељаштво, бојно поље, вештине са копљем - на коњима и јахању, јахање и ходање (с мачевима, штитовима, итд.)
За сценографију и украшавање сале, као и прошле године, највеће заслуге је имала учитељица Јасмина Латас са својим ученицима и колегама које су помагале. Нашло се ту дечијих цртежа и калиграфије, етно-мотива, народних ношњи и шоља украшених декупажом које су допринеле да утисак завршне свечаности буде још лепши. Завршна свечаност је била колаж прича различитих група, које су биле толико другачије и у тој својој шароликости, на посебан начин објединиле и обогатиле програм.
Наравно, направљен је и прилог за Српски екран, како би се забележила дешавања и јубиларни 20-ти камп.